Cell Culture Media, Supplements, and Reagents
Filtered Search Results
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Medium (+) Insulin
Efficient-Pro AGT Medium (+) Insulin is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) medium used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Cell Line | Insulin-dependent CHO Cell Lines |
|---|---|
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Chemically-defined,Animal Origin-free,Serum-free,cGMP |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | Next Gen CHO Media |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ TrypLE™ Express Enzyme (1X), no phenol red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Unlike porcine trypsin, free of animal-derived components
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Chelators | EDTA |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Phenol Red |
| Tested For | In vitro Bioassay |
| Concentration | 1 X |
| Osmolality | Check and Record |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Source | Animal origin-free |
| Cell Type | Mammalian Cells |
| Remarks | Room Temperature Stable |
| Product Type | Cell Culture Dissociation Reagent |
| Classification | Animal Origin-free |
| Culture Type | Adherent Cell Culture |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Line | Gibco |
Gibco™ MEM, GlutaMAX™ Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Minimum Essential Medium (MEM) is one of the most commonly used of all cell culture media.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, BHK-21, 293, HEP-2, HT-1080, MCF-7, and fibroblasts |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Rat Astrocytes |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | Low Glucose,GlutaMAX,Phenol Red |
| Product Type | MEM (Minimum Essential Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco, GlutaMAX |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ Collagenase, Type II, powder
Cleaves bond between neutral amino acid (X) and glycine in sequence Pro-X-Glyc-Pro, which is found with high frequency in collagen
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ DMEM, high glucose, NEAA, no glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Bacto™ TC Yeastolate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bacto TC Yeastolate is an animal origin-free hydrolysate from the water-soluble portion of autolyzed yeast. This supplement contains a mixture of peptides, amino acids, carbohydrates (simple and complex), nucleosides, and vitamins. Derived from the same yeast strain as Difco TC Yeastolate, ultra-filtered (UF), this product has a slightly different nutritional profile because it was not ultra-filtered.
| Content And Storage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ B AGT™ Nutrient Supplement
CHO CD EfficientFeed™ B AGT™ Nutrient Supplement
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Dry format medium Store at 2 to 8°C, Store Dark and Dry |
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
| Form | AGT |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red,No Insulin |
| Tested For | Solubility |
| Endotoxin Level | Low |
| Sterility | Non-sterile |
| Remarks | Chemically Defined Nutrient Feeding Supplement |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Product Type | Nutrient Supplement |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Serum Level | Serum-Free |
Gibco™ Penicillin-Streptomycin-Glutamine (100X)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For prevention from bacterial contamination in cell cultures due to their effective combined action against gram-positive and gram-negative bacteria.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Efficient-Pro™ Medium
Gibco™ Efficient-Pro™ Media delivers superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Chemically defined and completely scalable, available in liquid or AGT™ formats for sustained cell viability.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Content And Storage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
Gibco™ Collagenase, Type I, powder
Cleaves bond between neutral amino acid (X) and glycine in sequence Pro-X-Gly-Pro, which is found with high frequency in collagen
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Protect from light. Shipping conditions: Room temperature Shelf life: 24 months from date of manufacture |
| Product Type | Collagenase |
| Form | Lyophilized |
| Shelf Life | 24 Months |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ Grace's Insect Medium (2X), supplemented
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use in the agarose overlay when performing the plaque assay
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Kanamycin Sulfate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Water-soluble antibiotic originally purified from bacterium Streptomyces kanamyceticus
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Product Type | Antibiotic |
|---|---|
| For Use With (Application) | Bacterial Selection |
Gibco™ DMEM, high glucose, no glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,Phenol Red |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ Ham's F-12K (Kaighn's) Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ham's F-12K (Kaighn's) Medium is a modification of Ham's F-12 Nutrient Mixture. Ham's F-12K (Kaighn's) Medium was developed for primary human hepatocytes, as well as for some rat and chicken liver cells in a reduced serum environment.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8°C. Protect from light Shipping conditions: Ambient |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Human Hepatocytes |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | Low Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Product Type | Ham's F-12K (Kaighn's) Medium |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
Gibco™ HepaRG™ Thaw, Plate, & General Purpose Medium Supplement
HepaRG™ Thaw, Plate, & General Purpose Medium Supplement
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More